<< Önceki Sayfa

 

 

Hipokrat, enfeksiyon hastalıklarını felsefeden ayırarak bağımsız tıbbın oluşmasını sağlamıştır. İbn-i Sina ise insan vücudunda hastalıkların oluşmasına gözle görülemeyen küçük canlıların neden olduğunu düşünmüştür.  Mikroskop ve aşının bulunması ile birlikte penisilin keşfi; antibiyotiğin hasta tedavisinde kullanılmasını başlatmıştır.

 

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

 

Hastalıklar, antibiyotiklerin bulunmasından önce çeşitli otların kullanılması ile tedavi edilmiştir. İnsanlık tarihi boyunca modern tıbbın ilerlemesi ve antibiyotiğin tedavide aktif olarak kullanılması; büyük ölümlere neden olan hastalıkların ortadan kalkmasını sağlamıştır.

 

İnsanoğlu artık bu canlıyı görmüş ve nasıl savaşılacağını bilmeden bu savaşı kazanacağını düşünürken, bakteriler de kendi yaşam savaşı için korunma yollarını geliştirmiştir. Bakteriler antibiyotiklere karşı direnç mekanizmalarını ortaya çıkarmış ve bu mekanizmaları günümüze kadar giderek arttırmaktadır. İnsanoğlu, önceleri bulunan yeni antibiyotiklerle bu savaşta önde gibi görüldüyse de aslında durumun tam tersi olduğu ve mikroorganizmalar tarafından geliştirilen yeni direnç mekanizmaları ve bu savaşta geliştirilen yeni antibiyotik sayısı giderek azalmaya başlayınca bakteriler karşısında insanoğlunun aciz kaldığı anlaşılmıştır. Artık enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde elimizde neredeyse seçenek kalmadı.

 

Antibiyotiğin gereksiz olarak kullanılması vücudumuzdaki faydalı olan bakterilerinde yok edilmesini sağlayarak, insan sağlığını savunmasız bırakmaktadır. Bakterilerin yaşamımızın bir parçası olduğunu iyi bilmemiz lazım. Hastalık esnasında doğru antibiyotiği kullanmalıyız. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanmamalıyız. Antibiyotikler, Hekim önerisi ile Eczacınızın danışmanlığında kullanılmalıdır.

 

Geleceğimiz olan çocuklarımız ve sağlıklı bir nesil için farkında olmak zorundayız/olmalıyız. Antibiyotikleri gereksiz yere kullanmamaya, kullandırmamaya çalışmalıyız.

 

 

Sağlıklı bir yaşam dileklerimle.

                                                                   

 

                                                                                         

                                                                                             Yrd.Doç.Dr. Hakan Sezgin SAYINER 

                                                                               Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı                                                                                                                           

 

  

 

 


444 38 33-444 EV DE

Evde Sağlık

Karmed Wado

Karmed Web Hbys

Karmed Web Pacs

Laboratuvar Sonuçları

Online Randevu

Satın Alma